AktualnościPolski Dom Pielgrzyma

Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju

Medjugorje jest miejscem charyzmatycznym, znanym na całym świecie i źródłem nadprzyrodzonych łask. Przed pandemią był obserwowany ciągły wzrost liczby pielgrzymów i towarzyszących im duszpasterzy z całego świata. Według parafii z Medjugorje rocznie jest to ok. 3,5 miliona pielgrzymów, w tym kilka tysięcy księży i osób konsekrowanych. Pielgrzymi z Polski są w tej chwili najliczniejszą grupą a w ostatnich latach liczba ta rośnie. Pielgrzymi z Polski są również w czasie pandemii. Wiele narodowości jakie przybywają do Medjugorje posiada już swoje domy i struktury, które pomagają pielgrzymom, by czas spędzony w tym miejscu łaski był jak najowocniejszy. Polscy pielgrzymi mimo, iż są najliczniejszą grupą, takiego miejsca jeszcze nie mają. Idea powołania do istnienia Polskiego Domu Pielgrzyma w Medjugorje jest inicjatywą osób świeckich, które będąc wielokrotnie w tym miejscu łaski, zauważyły, iż – mimo bardzo dobrze zorganizowanej parafii pw. Jakuba Apostoła, która prowadzi duszpasterstwo w kościele parafialnym, bogatej infrastruktury hotelarsko-gastronomicznej jaka powstała, – korzystnym było, by dla naszych rodaków „polskie miejsce”. Osoby te zgłosiły się do Ks. Zenona Hanasa SAC prowincjała pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla z propozycją przeprowadzenia zbiórki pieniędzy, dzięki którym zakpiona miała być działka w Medjugorje na której w przyszłości powstałby Polski Dom Pielgrzyma – miejsca modlitwy, formacji i spotkań…. Propozycja ta była konsultowana z ks. Abp. Henrykiem Hoserem SAC- Wizytatorem Apostolskim dla Parafii w Medjugorje i zyskała aprobatę.

Już na początku cały projekt został powierzony św. Józefowi. Została powołana Fundacja Regina Pacis, która ma prowadzić przyszłe dzieło. Podjęto działania poszukiwania działki pod przyszły Polski Dom Pielgrzyma. Pandemia dość znacznie opóźniła proces organizacji zbiórki i zakupu działki. Jednak to co wydawało się przeszkodą w realizacji celu okazało się błogosławieństwem. Podczas jednego z pobytów w Medjugorje w poszukiwaniu działki, w styczniu 2021 roku zgłosił się właściciel pensjonatu z propozycją sprzedaży. Po dokładnym rozpoznaniu zapadła decyzja o zakupie domu i utworzenie Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokojuw Medjugorje.

Odwołując się do przesłania z Maryi dla Mirjany z 2 stycznia 2020: „Pragnę zgromadzić wokół siebie, pod moim matczynym płaszczem, wszystkie moje dzieci. Dlatego wzywam was i nazywam was apostołami mojej miłości, abyście mi pomogli.” . Maryja sama będąc Królową Apostołów i Królową Pokoju zaprasza nas byśmy Ją naśladowali w apostolstwie i niesieniu tak bardzo potrzebnego pokoju. Stąd tytuł: Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju. Tytuł jest wezwaniem i zobowiązaniem.

Skąd środki na zakup i dostosowanie istniejącej infrastruktury.

Jak już zostało zaznaczone wcześniej idea tworzenia „polskiego miejsca” była inicjatywąpielgrzymów medjugorskich i od początku jej założeniem było, że tworzenie i budowa Polskiego Domu Pielgrzyma w Medjugorje będzie opierała się na jałmużnie, darowiznach od pielgrzymów – czcicieli Matki Bożej Pokoju oraz środkach pozyskanych od indywidualnych darczyńców i instytucji. Nie musimy budować, dom już jest. Nie mogliśmy czekać aż zbierzemy odpowiednią kwotę potrzebną na zakup. Decyzje należało podejmować dość szybko.Rada Prowincjalnapallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla zdecydowała o zaciągnięciu kredytu na zakup pensjonatu, który po dostosowaniu będzie służył polskim pielgrzymom. 9 lipca w Medjugorje ks. Prowincjał Zenon Hanas SAC podpisał umowę zakupu. Wszystko wskazuje, że dzieło to może przynieść dobre owoce nie tylko polskim pielgrzymom udającym się do Medjugorje, ale może być również korzystne po ich powrocie do Ojczyzny. Pielgrzymi medjugorscy nie są pasywni po powrocie do swoich wspólnot. Dążą przede wszystkim do tego, by żyć Ewangelią i orędziami Matki Bożej. Tworzą wspólnoty modlitewne, maryjne szkoły modlitwy, grupy pokutne, które aktywnie uczestniczą w życiu kościoła parafialnego. Chcemy pomóc Maryi w formacji Jej apostołów miłości, głosicieli Jej orędzia, by jak najwięcej naszych rodaków z Polski i z poza jej granic, poznało i pokochało Królową Pokoju a Ona pokieruje ich do swego Syna, Księcia Pokoju. Do tego też zaprasza Wizytator Apostolski dla parafii w Medjugorje Abp Henryk Hoser SAC : „Chciałbym pozdrowić najpierw tych, którzy byli w Medjugoriu, żeby byli głosicielami tej Radosnej Nowiny, nawrócenia i radości życia wraz z Bogiem i innymi ludźmi w pokoju. Chciałbym pozdrowić tych, którzy tu jeszcze nie byli – zaprosić, żeby przyjechali i zobaczyli. Przyjdź i zobacz, to jest najlepsza metoda, żeby o czymś się później móc wyrażać z przekonaniem”.

Wszystkich, którzy uważają, że Polski Dom Pielgrzyma w Medjugorje jest potrzebny prosimy o pomoc.

Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokojujest zlokalizowany ok. 750 metrów od kościoła św. Jakuba, 300 metrów od Góry Krzyża i 600 metrów od Góry Objawień.

Posiada 66 miejsc noclegowych – 30 pokoi: 6 pokoi 3-osobowych; 3 pokoje 2-osobowe z łóżkiem małżeńskim; 21 pokoi 2-osobowych. Wszystkie pokoje z łazienkami i centralną klimatyzacją. Pokoje wyposażone w telewizor z płaskim ekranem, biurko, szafę, dźwiękoszczelne okna, moskitiery, rolety zewnętrzne, osłony gniazd bezpieczeństwa dla dzieci. Cały dom przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dom posiada windę, recepcję, klimatyzowaną restaurację na 100 osób z barem i TV, która może służyć jako przestrzeń do spotkań pielgrzymów. Na piętrze 4 znajduje się duży widokowy taras, na którym w przyszłości można zorganizować przestronną salę konferencyjną z widokiem na całe Medjugorje. Brakuje kaplicy. Na początek chcielibyśmy przystosować pomieszczenie znajdujące się  na poziomie -1.

Wiele już jest, ale by Zakupiony obiekt mógł w pełni służyć pielgrzymom wiele jeszcze musimy zrobić. Zapraszamy do współtworzenia Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju. Zapraszamy osoby indywidualne, grupy….

Dzieło realizuje i prowadzi Fundacja.

W celu sprawnego i dobrego zarządzania projektem została powołana do istnienia Fundacja Regina Pacis.

  • Święty Józef troskliwy opiekun Niepokalanej i Boskiego Syna opiekunem Polskiego Domu Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju w Medjugorje

Święty Józefie Oblubieńcze Maryi zbuduj nasz DOM.

Dom prowadzony przez Ducha.

Dom oparty na Słowie.

Dom posłuszny Duchowi,

Dom pełen pokory.

Dom oparty na Skale Miłości,

Dom pełen Jezusa

I z Maryją przy Tobie

Polski Dom Pielgrzyma Królowej Apostołów Pokoju w Medjugorje